اولین پرتال آزمایشگاه های مجازی ویژه دروس عملی

 | تاریخ ارسال: 1400/3/17 | 

اولین پرتال آزمایشگاه های مجازی ویژه دروس عملی راه اندازی شد

رئیس کارگروه آموزش‌های الکترونیکی وزارت علوم از راه اندازی اولین پرتال آزمایشگاه‌های مجازی و از راه دور برای استفاده همه دانشگاهیان خبرداد.

علی اکبر صفوی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به راه اندازی اولین پرتال آزمایشگاه‌های مجازی و از راه دور افزود: این پرتال برای اجرای دروس عملی و کاربردی به آدرس https://vlab.hubshiraz.ir راه‌اندازی شد.

وی ادامه داد: یکی از چالش‌هایی که همچنان در اجرای دروس دانشگاهی در بسترهای الکترونیکی، دانشگاه‌ها با آن روبرو بودند، بحث اجرای دروس عملی و آزمایشگاهی است در این زمینه قبلاً کارگاه‌های آموزشی و بیان راهکارهای مختلفی برای دانشگاهیان توسط کارگروه آموزش عالی الکترونیکی ارائه‌شده بود.

صفوی افزود: پیاده‌سازی عملی این آزمایش‌ها ممکن است به طور موردی، توسط برخی دانشگاه‌ها انجام‌شده باشد اما به‌طور گسترده نیازمند راهنمایی و یا اجرای نمونه‌های واقعی برای تحقق آن است.

رئیس کارگروه آموزش‌های الکترونیکی وزارت علوم با اعلام اینکه با مدیریت وی و همکاری (هاب شیراز) اولین پرتال کاربردی برای استفاده همه دانشگاهیان راه‌اندازی شده است، اضافه کرد: در این پرتال علاوه بر قرار دادن نمونه‌هایی از راهکارهای اجرای دروس عملی و کارگاهی برای دانشگاه‌ها، چندین نمونه اجرا شده از شبیه سازها و همچنین امکانات اجرای آزمایش از راه دور برای گروه‌های علمی مختلف فنی و مهندسی، دام‌پزشکی، فیزیولوژی و غیره فراهم شده‌است.

صفوی افزود: ارائه‌های فوق‌الذکر شامل سناریوهای، پیاده‌سازی آموزش برای دروس عملی با ترکیبی از فیلم‌های ویدئویی تشریح دستگاه‌ها به اضافه شبیه سازهای نرم‌افزاری برای تمرین و اجرای عملی به همراه امکانات اتصال از راه دور و کنترل از راه دور دستگاه‌های آزمایشگاهی فراهم شده‌است.

وی ادامه داد: در این پورتال که با هدف اشتراک‌گذاری تجارب دانشگاه‌های مختلف و همکاری بیشتر دانشگاهیان ایجاد شده است، متخصصین و دانشگاه‌های مختلف می‌توانند نمونه محصولات آزمایشگاهی قابل‌استفاده خود را روی این پرتال قرار داده تا سایر دانشگاه‌ها بتوانند از آن‌ها استفاده کنند.

رئیس کارگروه آموزش‌های الکترونیکی وزارت علوم افزود: همچنان‌که خود هر دانشگاه می‌توانند از امکانات فراهم‌شده روی این پرتال برای آموزش بهتر دانشجویان استفاده نمایند، امید است با اخذ حمایت‌های دانشگاه‌ها، معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و سایر مراجع ذی‌ربط، بتوان در کوتاه‌مدت تعداد آزمایشگاه‌ها و امکانات این پرتال را در راستای همه رشته‌های مرتبط دانشگاهی گسترش داد.

وی در پاسخ به این سوال که در صورت حضوری شدن کلاس‌ها هم می‌توان از این پرتال استفاده کرد یا خیر افزود: اول این‌که قانونی مصوب کرده و ابلاغ کرده‌ایم مبنی بر اینکه حتی بعد از کرونا هم دانشگاه‌ها می‌توانند تا پنجاه درصد از کل دروس خود را به صورت الکترونیکی برگزار کنند، دوم این‌که در رشته‌های دام‌پزشکی و برخی رشته‌های دیگر، نیاز به کشتن مدام حیوانات، برای ارائه برخی از مطالب و آموزش‌ها وجود دارد که با استفاده از برخی از امکانات این پرتال می‌توان به‌شدت آمار صدمه زدن به موجودات زنده را کاهش و درعین‌حال کیفیت آموزش را بالاتر برد.

استفاده از پرتال در حال حاضر برای همه دانشگاهیان رایگان است

صفوی ادامه داد: از طرفی امکانات آزمایشگاهی در همه دانشگاه‌ها یکسان نیست و به کمک آزمایشگاه‌های مجازی از راه دور، عدالت و امکان همکاری گسترده‌تری برای همه دانشگاهیان می‌تواند فراهم شود. همه امکانات این پرتال در حال حاضر برای همگان رایگان بوده و دانشگاه‌ها می‌توانند نمونه‌های شبیه‌سازهای روی این پرتال را برای دانشگاه‌های خود دانلود کرده و استفاده کنند، از طرفی دانشگاه‌ها می‌توانند کارهای مشابهی را برای خود و سایرین انجام دهند.

صفوی تاکید کرد: هرگونه کمک و راهنمایی برای ایجاد کارهای مشابه و تکمیلی از طرف کارگروه از نظر علمی و مشورتی حمایت خواهد شد.
(خبرگزاری مهر)
کد خبر: ۵۲۲۴۹۲۷


دفعات مشاهده: 4525 بار   |   دفعات چاپ: 256 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

ویروس آنفلانزا چیست؟

 | تاریخ ارسال: 1400/3/17 | 

دفعات مشاهده: 4844 بار   |   دفعات چاپ: 281 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

ویروس کرونا چیست؟

 | تاریخ ارسال: 1400/3/17 | 

کرونا ویروس گروهی از ویروسها هستند که باعث بروزعفونت در انسان یا حیوان میشوند چندین گونه از این ویروسها باعث بروز عفونتهای تنفسی بصورت سرما خوردگی درانسان میشود تا عفونت و بیماریهای شدیدتر از جمله سندروم تنفسی حاد بنام سارس در ۲۰۰۳ و سندروم تنفسی خاورمیانه یا مرس  MERS) ) در ۲۰۱۲   و اخیرا سندروم تنفسی حاد بنام بیماری کوید ۱۹ را ایجاد کرده است.
نشانه های کرونا یا کوید ۱۹ چیست؟
شایع ترین علایم خستگی و بیحالی، دردعمومی بدن، لرز، سرفه های خشک و تنگی نفس با یا بدون تب میباشد و اخیرا اسهال و تهوع ، دل درد و بی اشتهایی و اختلال بویایی و چشایی دیده شده، برخی افراد به ویروس الوده میشوند اما علایمی ندارند و احساس ناخوشی نمی کنند. بیماری کوید ۱۹   طیفی گسترده ای از تظاهرات دارد میتواند بدون علامت و نشانه باشد تا فرمهای شدید که باعث مرگ فرد میشود.
دوره کمون یا نهفته بیماری یعنی زمان ابتلا به ویروس و شروع  نشانه  ها که ۳ تا ۱۴ روز و بطورمتوسط ۴_۵  پس از تماس  ، نشانه های بیماری آشکار میشود که علایم خفیف تا متوسط و یا بصورت ذات الریه شدید ( گرفتاری و التهاب شدید ریه ) و سندرم تنفسی حاد و مرگ ممکن است ایجاد شود. در حدود ۸۰% مبتلایان  فرمهای خفیف تا متوسط دارند در حدود ۱۵%  موارد علایم شدید و نیاز به بستری داشته و ۵% شرایط بحرانی  پیدا کرده و در بخش مراقبتهای ویژه بستری میشوند
کوید ۱۹  چگونه منتشر میشود؟
افراد ویروس کوید  ۱۹ (بیماری کرونا) رو از سایر مبتلایان به ویروس میگیرند. این بیماری میتواند از طریق شخص با ترشحا کوچک بینی یا دهان در هنگام سرفه یا عطسه و یا نفس کشیدن از فردی به فرد دیگر گسترش یابد. ترشحات فرد الوده بر روی سطوح و اشیا قرار گرفته و افراد دیگر با لمس این سطوح و اشیا و تماس با چشم و بینی  آلوده میشوند و یا تنفس هوای حاوی ذرات ویروس حین سرفه کردن یا صحبت کردن فرد مبتلا به کوید ۱۹   مبتلا میشوند به همین دلیل است که شتشوی مرتب دستها بمدت ۲۰  ثانیه و استفاده از ماسک و حفظ فاصله ۵/۱ متر با فرد بیمار و یا سالم که ممکنه بدون علامت و ناقل باشند به پیشگیری از مبتلا شدن به بیماری کمک میکند.
مطالعات نشان داده که ویروس کوید۱۹   از طریق هوا منتقل نمیشود بنابراین تهویه مناسب محیط مفید خواهد بود. این ویروس برای چند ساعت یا چند روز بر روی سطوح اشیا زنده می ماند بنابراین تمیز کردن سطوح با مواد ضد عفونی کننده( الکل ۷۰ درصد و وایتکس رقیق شده) ویروس را در عرض چند دقیقه از بین می برد.
بیماری در تمام گروههای سنی بروز میکند اما شانس بیمار شدن و عوارض بیماری در بعضی بیشتر میباشد افراد بالای ۶۵ سال و افراد مسن و کسانیکه زمینه بیماری قلبی، فشار خون ، دیابتی ها و افراد چاق و مبتلایان دچار ضعف سیستم ایمنی به هر علت( کورتو تراپی، سرطان و شیمی درمانی و پیوند عضو و ..) در معرض ابتلا بیشتر به بیماری کرونا و یا بروز عوارض شدید تر آن میباشند.
خطر ابتلا به بیماری کرونا در مناطق آلوده و به اصطلاح قرمز زیاد میباشد در این مناطق حتی تماس با فردی که ظاهرا بیمار نیست و احساس ناخوشایندی ندارد، وجود دارد چون درصدی از افراد بدون علامت و ناقل میباشند بنابراین بهترین راه پیشگیری از ابتلا و بیمار نشدن تغییر رفتارهای اجتماعی میباشد که شامل:
  • دست ندادن و روبوسی نکردن
  • شتشوی مرتب دستها بمدت ۲۰ ثانیه و یاضد عفونی کردن دستها با مواد بهداشتی حاوی الکل ۷۰ درصد
  • بهداشت سرفه و استفاده از دستمال یا خم آرنج تا فرد مقابل الوده نشود که بهترین استفاده از ماسک میباشد
  • حفظ فاصله اجتماعی حداقل ۵/۱ متر چون قطرات اب دهان و بینی گاهی هنگام سرفه و عطسه تا سه متر پخش میشود
  • ماندن در منزل و قرنطینه خانگی  به محض اینکه احساس بیماری کردید
هر فردی که احساس بیماری میکند باید با تلفنهای ارائه دهنده خدمات درمانی  و یا مراکزی که در هر شهر برای بیماران کرونایی مشخص شد تماس بگیرد.  در کشور ما سامانه ۴۰۳۰ ومراکز جامع سلامت و اوژانس بعضی بیمارستها برای کمک به بیماران کرونایی در نظر گرفته شده.
درمان:
مانند همه عفونتهای ویروسی فرمهای خفیف تا متوسط بیماری کرونا که بدون درگیری و التهاب ریه ها میباشد درمان اختصاصی ندارد در این موارد قرنطینه و جداسازی فرد مبتلا ، استراحت و تغذیه سالم مفید خواهد بود رژیم غذایی فرد شامل مایعات(آب میوه طبیعی، دمنوش پونه و زنجبیل ) و سوپ ساده میباشد.
در حال حاضر مطالعات مستند مبنی بر نقش مکمل و ویتامینها در پیشگیری و درمان کرونا وجود ندارد اما بصورت تجربی کمبود پروتئین، ویتامین د ویتامین  سی باعث ناتوانی سیستم ایمنی برای مقابله با عفونت میشود بنابراین استفاده از مکمل ویتامین د و غذاهای حاوی ویتامین سی مانند سبزیجات، فلفل دلمه ای، گوجه فرنگی و مرکبات وحتی قرص ویتامین سی جوشان مفید خواهد بود
دوره قرنطینه و جداسازی فرد مبتلا به کرونا در فرمهای خفیف و ناقل  ۱۴ روز بعد از شروع نشانه ها و در موارد گرفتاری ریه ها ۲۱ روز میباشد در هر حالت فرد مبتلا باید حداقل سه روز تب نداشته باشد (داروی تب بر استفاده نکند) و سرفه های وی کاهش یافته باشد تا بتواند در محل کار حضور پیدا کند.
در مناطقی که شیوع بیماری زیاد است کمی استرس و احساس اضطراب قابل درک بوده و گاهی کمک کننده است اما اگرپروتکل های بهداشتی را رعایت کنید جای نگرانی نیست.
استفاده صحیح از ماسک یعنی ماسک از بینی تا دهان و چانه را بپوشاند ضروری است ماسک پارچه ای میتوانید استفاده کنید اما باید حداقل روزی یکبار ان را بشویید، ماسک پزشکی یا طبی برای کادردرمان  و افراد بیمار و استفاده در مکانهای شلوغ و عمومی میباشد. در حین صحبت کردن نباید ماسک را زیربینی قرار دهید چون با هر تنفس و در حین حرف زدن ذرات ویروس را به طرف مقابل منتقل میکنید و اگر در مکان سر پوشیده و اتاق بدون تهویه مناسب هستید مدت مکالمه و حضور شما کوتاه و کمتر از ۵ دقیقه باشد هر چه زمان طولانی تر باشد ذرات منتشر شده بیشتر و خطر ابتلا افزایش مییابد
 

دفعات مشاهده: 4121 بار   |   دفعات چاپ: 252 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر